Saç Dökülmesi Tedavisi

Aynaya baktığımızda belkide ilk dikkatimizi çeken saçlarımızdır. Yüzümüzün güzelliğini ortaya çıkaran saçlarımızda zamanla dökülmeler oluşmakta ve bu durum gerekli saç dökülmesi tedavisi uygulanmazsa hızla ilerlemektedir. Uzun süreli ve hastalığa dönüşme yolunda ilerleyen saç dökülmelerinin sonucunda saçlarımızı tamamen kaybedecek noktaya geliriz. Saç dökülmesi günlük hayatta sıklıkla hepimizin birbirinden duyduğu bir problem haline geldi. Biz de otomatik olarak herkeste dökülme oluyor benimki de normal diye düşünmeye başlıyoruz. Saç dökülmesi sanıldığı gibi herkesde var, bende olmasıda normal diyebileceğimiz bir problem değildir.

Dermatoloji uzman hekimleri günlük olarak 50 - 150 tel arasında saç dökülmesinin normal olduğunu dile getirmektedir. Fakat 150 telin üzerinde saç dökülmesine sahip olan kişiler için bu durum normallikten çıkarak büyük bir problem olma yolunda ilerlemekte ve kendi kendine iyileşebilecek bir durum değildir. Saç dökülmesinin bir nedeni olabileceği gibi birden fazla nedeni de olabilir. Saç dökülmenizi tedavi ettirmek istiyorsanız öncelikle alanında uzmanlaşmış dermatoloji doktoruna başvurmalı ve dermatoskopik olarak saçlı deride inceleme yapılmasını istemelisiniz. Doğru teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlamaktadır.

 

Saç Dökülmesinin Nedenleri 

Saçınızda oluşan dökülmelerin sadece bir nedeni olabileceği gibi birden fazla nedeni de olabilir. Saç dökülmesinin bazı nedenlerini sayacak olursak;

- Mağnezyum eksikliği

- B12 ve D vitamini eksikliği

- Folik asit eksikliği

-Biotin eksikliği

- Albümin eksikliği

- Demir veya Çinko eksikliği

- Saçlı deri hastalıkları

- Saçlı deride egzama

- Saçlı deride pullu kızarıklar

- Mikrobik hastalıklar

- Saçlarda normalin üzerinde görülen yağlanmalar

-Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi

- Genetik saç dökülmesi

-Strese bağlı saç dökülmesi

-Hormon bozukluklarına bağlı saç dökülmeleri

-Diabet, tiroid, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi kronik sistemik hastalıklara bağlı saç dökülmeleri

- İlaç yan etkilerine bağlı saç dökülmeleri

-Allerjik hastalıklara bağlı saç dökülmeleri,

-Kemoterapi, radyoterapiye bağlı saç dökülmeleri…. v.s. liste uzayıp gitmektedir.

 

Saç Dökülmesinde Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesinin asıl sebebi alanında uzmanlaşmış dermatoloji hekimi tarafından teşhis edildikten sonra tedavi süreci başlar. Ama bilindiğinin aksine her hastada saç dökülme tedavisi farklı süreçlerden geçmektedir ve farklı tedaviler uygulamaktadır. Stabilleşmiş tedaviler saç dökülmenizin asıl sebebi bilinmeden uygulanan yanlış uygulamalardır. Doğru teşhiş ile saç dökülmesinin önüne geçilebilir hatta saçlarınızı yeniden kazanmanız sağlanabilir.

Kliniğimizde Dermatoloji Uzm.Dr.Aslıhan Güven tarafından gerçekleştirilen saç dökülme tedavileri her hastamızda gerçekleştirilen muayeneler sonucunda belirlenerek uzman hekimimiz tarafından uygulanmaktadır. Muayene sürecinizde saçlı deride hastalık olup olmadığı incelendikten sonra saç nemi, saç yağı ve saç dökülme hızınız ölçülür ve diğer saç analizi testleri uygulanarak asıl sebep belirlenir.

 

Şakaklar ve tepe bölgesinde seyrelmeler açılmalar olması androgenetik erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan genetik saç dökülmesi görüntüsünü ortaya çıkarmaktadır. Dermoskopik olarak saçlı deri incelendiğinde saç tellerinin inceleştiği, saçların çaplarının azaldığı (kalınlıklarının azaldığı) ve renklerinin (pigmentlerinin) açıldığını görürüz. En kısa sürede tedavi süreci başlamazsa saç telleri ve kökleri incelerek ayva tüyü gibi olur ve köke çekilir. Köke çekilen saç telleri bir süre beklesede herhangi bir tedavi uygulanmadığında tamamen solar gider ve geri dönülemez noktaya gelinir. Köke çekilen saç tellerimizi bir tohuma benzetirsek tohum sulanmaz veya gübrelenmezse tohum beslenip büyüyemeyecek ve ölüp gidecektir. Köke çekilen saçlarımızda tıpkı tohumlar gibi beslenmez gerekli tedavi uygulanmazsa ölüp gidecektir.

 

Saçların seyrelmeye başladığı dönemde dermoskopik olarak incelendiğinde çok sayıda köke çekilen canlandırılabilecek saç telleri bulunduğunu görürüz. Saç köklerini besleyen mezoterapilerle, kök hücre tedavileri ile, kök hücre dolgu tedavileri ile, GRP tedavileri ile incelen güçsüzleşen ve yeniden canlanmayı bekleyen saç kökleri sağlıklı hale getirilebilir. Saç dökülmesi tedavilerinden verimli sonuçlar alabilmek için mutlaka uzman dermatoloji hekimine muayene olunmalı doğru teşhis konularak kişiye has doğru tedavi uygulanmalıdır.

 

Saç Dökülmesinde Fransızların Uyguladığı Yöntem

Saç dökülme tedavisinde Fransızlar yüzyıllardır saç mezoterapisi uyguluyorlar. Uygulamalarının sebebi saç derisi gibi uç bir alanda gerçekleştirilecek tedavinin hap şeklinde vücuda girip kana karışan yöntemlerle ilaçların zararlı etkilerinden vücudu korumak. Aynı zamanda direk sorunlu bölgeye en verimli tedavi yöntemini uygulayarak en iyi sonuca en kısa sürede ve en etkili yoldan elde etmeyi sağlamaktır. Bu amaçla hastalarımıza uygulanan saç mezoterapi tedavisi Dermatoloji Uzmanımız Dr.Aslıhan Güven tarafından gerçekleştirilmektedir. Kendisi Fransa'da eğitim görmüştür ve mezoterapi diplomasını 2001 yılında almıştır. 17 yıldır Saç PRP, Saç GRP, Saç Mezoterapisi, Saç kök hücre dolgu tedavisi uygulamıştır. 17 yıldır binlerce hastamızı tedavi ederek hayatlarına dokunmayı başarmıştır. Mezoterapinin kökü tamamen Fransa'ya dayandığı için ilaç endüstrisi de Fransa'da gelişmiştir. Mezoterapi eğitimleri de uzman hekimlere Fransa'da ilgili enstitüler tarafından verilmektedir.

 

Saç mezoterapisinde kişinin saç dökülmesi tipine göre ve tahlillerine göre karışımlar Dermatoloji Hekimimiz Aslıhan Güven tarafından hazırlanmaktadır. Herkese aynı karışım uygulanmamakta ve her hasta için özel bir karışım hazırlanmaktadır. Uygulama mikroenjeksiyon tekniği ile yaklaşık her bir santimetrekareye 1 enjeksiyon yöntemi ile ve en gelişmiş U225 mezoterapi tabancası ile uygulanmaktadır. Seanslar son derece ağrısız ve rahat geçmektedir. Seanslar sonucunda kişinin saç dökülmesinde görülen iyileşmeye göre karışımlar bir önceki seanstan farklı hazırlanabilmektedir. Bu tamamen sizin iyileşmenize bağlı olarak farklılık göstermektedir. Herkesin saç dökülme sebebinin aynı olamayacağı gibi iyileşme sürecinde de aynı karışımın uygulanmaması gerekmektedir. Çünkü saç mezoterapisi bir karışımdır ve saça özel uygulanan bir kokteyl gibidir. Her saç dökülmesinin farklı vitaminler,elementler ve ilaçlara ihtiyacı vardır.

 

Saç Mezoterapisi ilk seanstan itibaren etkili sonuçlar vermektedir. İlk seanstan itibaren %50 oranında saç dökülmesinin kaybolduğu gözlenmektedir. 15 gün sonra yapılacak ikinci seansta tamamen normal düzeylere geri gelmektedir. İlk seanstan itibaren saç telleri kalınlaşmaya başlamakta, saç canlanmaya ve dolgun görünmeye başlamaktadır. Yoğun saç kaybı varsa seans sayısı 4-6 seans arasında değişmekte ve seans aralıkları 15 gün tutulmaktadır. Kişi 5 - 6 seansa geldiğinde belirgin olarak saçta gürleşme, köke çekilmiş saç tellerinde canlanma gözlenmektedir ve durum ilk seans ile karşılaştırılmak amacıyla fotoğraflanmaktadır.

 

Saç PRP ve GRP Tedavi

Saç  PRP tedavisi kandaki büyüme faktörlerinden zengin plazma anlamına gelen PRP'nin saç derisine uygulanma şeklidir. Genellikle erkek tipi saç dökülmelerinde tedavi yöntemi olarak Saç PRP tedavisi tercih edilmektedir. Kişinin yaşı gençse tek başına PRP seansları yeterlidir.En başta kan dolaşımını artırmak saç dökülme hızını minumuma indirmek ve hemen mevcut saçı canlandırmak amacıyla önden iki seans Saç Mezoterapisinin üstüne PRP tedavisi uygulanmaktadır. PRP tedavisi toplamda 4 seans sürmektedir. 4 seansın sonunda saçta gürleşme, canlanma ve yeni saç gelişimi görülmekte doğal ve dolgun saçlara sahip olunmaktadır. Kişinin kaybettiği saç oranına göre ve ne kadar süredir saç dökülmesi yaşandığına göre geri gelen saç yüzdesi değişiklik göstermektedir. Buna rağmen 4 seans PRP sonucunda yüzünüzün güleceğine emin olabilirsiniz. Kliniğimizde uzman dermatoloji hekimimiz tarafından 8-9 yıldır saç PRP tedavisi uygulanmaktadır. Son 3-4 yldır bu uygulamalar GRP'ye dönüştürülerek uygulanmakta. Neden diye merak ettiğinizi duyar gibiyiz. GRP tedavisine geçmemizin sebebi daha farklı kit tüpler kullanılıyor, kanın büyüme faktörleri ayrıştırılıyor ve PRP'ye göre çok daha zengin bir yapıya sahip. Ayrıca Kliniğimizde GRP tedavisinde karışımın içerisine Somon DNA Aşısı ve DNA aktivatörünü de uygulamaktayız. GRP'de her bir seans PRP seansına göre iki kat güçlüdür. GRP daha çok orta yaş grubunda (35-45) daha güçlü yapıya sahip olduğu için tercih edilmelidir. GRP tedavisinin uygulama şekli aynı saç mezoterapisi gibi gerçekleştirilmektedir. Başlangıçta 2 seans saç mezoterapisi üzerine 4 seans GRP tedavisin uygulanmakta ve seans aralıkları 15 gün olacak şekilde tedavi süreci gerçekleşmektedir.

 

Tedavi Süreci Neye Göre Belirleniyor

Tedavi sürecinde 15 gün aralıklar konulmasının sebebi tedavinin yaklaşık olarak 4 ay sürmesi gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Tedavinin 4 ay sürmesinin nedeni saçın yoğun gelişmeye, rejenerasyona ve kendini yenilemeye müsait bir anatomisinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Yaşa bağlı olarak uygulanacak tedavi süreci değişmektedir.Yaşı genç olmasına rağmen diyabet, tiroid hastalığı gibi kronik hastalıkları varsa yada yaşı 50'nin üzerindeyse tek başına insan Dnasına son derece benzeyen Somon DNA Aşısı uygulanmaktadır ve sonuçlarıda PRP ve GRP tedavisinin sonuçları kadar güçlüdür. Ya da saç kök hücre dolgu tedavisi denilen özel bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Saç kök hücre dolgu tedavisinde insan kök hücresi laboratuvar şartlarında ayrıştırılarak herhangi bir alerji yada yan etki yapmadan steril bir şekilde flakonlar içerisine yerleştirilmiştir. Bu tedavide kişiden kan almak yerine direk laboratuvar ortamında ayrıştırılmış kök hücre kullanılmaktadır. Ayrıca saça kalınlığını dolgunlugunu vermek için hyalüronik asit dediğimiz dolgu maddesi eklenmektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen kök hücre dolgu tedavisi 6 seans sürmektedir. 6 seansın sonucunda öncesinden daha gür,daha canlı ve daha sağlıklı saçlara sahip olmaya hazır mısınız?

 

Bir çok hastamız tedavi yöntemlerinden korktuğu için kendini ihmal etsede yakın çevresinde gördüğü uygulamaların sonuçlarından memnun kalarak, tavsiye üzerine kliniğimize gelmektedir. Alanında uzman dermatoloji hekimimiz Aslıhan Güven'nin gerçekleştirdiği kişiye has tedaviler ile saç dökülme tedavisinde harika sonuçlar elde edilmektedir. Eğer erkek tipi saç dökülmeniz mevcutsa tedavi süreci bittikten sonra üçer ay aralıklarla kontroller gerçekleştirilerek saç GRP, saç PRP, saç kök hücre tedavisi ya da somon dna aşısı yöntemlerinden hangi yöntem size uygulanmışsa tek seans idame gerçekleştirilir. Mutlaka 3 ayda bir her mevsim 1 seans saç bakımı gibi bu tedavinin uygulanması tavsiye edilmektedir. Hastalarımıza gerçekleştirilen tedavi yöntemleri sonucunda günlük hayatlarında farklı bir hastalıkları yoksa herhangi bir şampuan veya ilaç kullanmaları gerekmemektedir. Bütün gerekli vitaminler, ilaçlar, kanı uyarıcı ve yenilenmesini sağlacak maddeler tedavi uygulamaları sırasında saç derisine enjekte edilmektedir. Seanslar son derece ağrısızdır. Uzm.Dr.Aslıhan Güven Fransa Mezoterapi Derneği'nin resmi üyesidir. Aynı zamanda kullanılan tedavi yöntemlerinde onaylıdır ve Fransa Mezoterapi Derneği tarafından tavsiye edilen içeriklere sahiptir. Saç dökülme tedavisini almak istiyorsanız kliniğimize bekleriz. Kliniğimiz merkezi bir konum olak Etiler Akmerkez alışveriş merkezinin hemen karşısındadır. Hastalarımıza güler yüzlü ekibimizle steril bir hizmet sunulmaktadır. İşlemlerimiz hijyenik şartlarda ağrısız sızısız olarak gerçekleştirilmektedir. Günlük hayatımıza herhangi bir sorun oluşturmaz sadece ilk 1 saat elinizi saçınıza götürmemenizi rica ediyoruz ve saç yıkama işleminizi ertesi sabaha bırakmanızı tavsiye ederiz. Seans sonrasında herhangi bir ağrı sızı, morluk, şişlik gibi bir sorunla karşılaşılmaz. Gerçekleştirilen tedavilerin hiçbir şekilde alerjik bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yenilenmeye hazırsanız sizi de İstanbul Etiler Kliniğimize bekleriz.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!