Cilt Leke Tedavisi

CİLT LEKELERİ

Kahverengi lekeler, geniş spektrumlu güneşten koruyucuların devamlı ve dikkatli bir şekilde kullanımı ile solar. Ayıca bazı leke giderici kremlerin düzenli kullanımı da fayda sağlar. Bu kremler hidrokinon ve alfa hidroksi asit, C vitamini, retinoik asit, azelaik asit gibi antioksidanları içerirler.Bununla beraber kahverengi lekeler kimyasal peeling, krioterapi ve bazı lazerler ile etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilirler.Flashlamp-pulsed tunable dye lazer, Q-switched Nd: YAG lazer (neodmium-yitrium-aluminyum-garnet), KTP lazer, Kripton lazer, Copper bromide lazer gibi uygun yeşil ışık veren cihazlar kullanılabilir. Ayrıca Q-switched alexandrite, Q-switched ruby gibi kırmızı ışık yayan lazerler de uygulanabilir. Intensive pulsed light (IPL) de benzer etki gösterir. CO2 ve Er:YAG lazerler ise derinin yüzeyini soyarak kahverengi lekeleri tedavi ederler.

Meyve asitli ve Antiaging Peelingler, Hydrabeauty, GRP, Altın iğne Fraksiyonel Radyofrekans işemlerinin tümü ve Uzman Doktorumuz Aslıhan Güven’in geliştirdiği Hassas Leke Formülleri ile lekeler etkili bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Oldukça yüzeyel olan soyma teknikleri, çok rahatsız edici değildir ve de zaman kaybına neden olmaz, fakat bir kaç tedavi seansı gerekebilir. Ne yazık ki tedavi sonrası lekeler, bazen kötüleşebilir. Muhakkak devamlı bir güneş koruması gereklidir, çünkü bu lekeler yaz aylarında yineleyebilirler. Eğer kahverengi bir lekede kanser şüphesi var ise, dermatoloji uzmanınız dermoskopik muayene ve fotoğraflamayı veya lekeyi cerrahi olarak çıkartıp; patolojik incelemeye göndermeyi tercih edebilir. Pitriasis versicolor denen mantar lekeleri, sürülen veya ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir.

Lokal uygulanan tedaviler deriye uygulanan şampuan, krem ve losyonlar şeklinde olabilir. Bir çok ağızdan alınan tedavi, pitriasis versicoloru başarılı bir şekilde tedavi eder. Fakat yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimi yüzünden, bu ilaçlar dermatoloji uzmanlarının kontrolünde kullanılmalıdır. Pitriasis alba tedavisinde kortizonlu krem ve nemlendiriciler kullanılır.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!