Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Vücutta kirpikler hariç, tüm tüylere lazer epilasyon uygulanabilmektedir. Epilasyonda kullandığımız lazer ışınları cildi aşan ışınlar değildir; hatta cilt içinde bile sadece kıl kökünü tanıyan ışınlardır. Dolayısıyla cildin diğer elemanlarına zarar vermezler. Cilt fototipi, vücut bölgesi, hormonal denge ve kıl rengine bağlı olarak seans sayıları 6-9 arasında değişmektedir. Bayanlarda favori, bıyık, çene, boyun, göğüs ucu, göğüs ortası ve göbek çevresinde tüylenme artışı varsa Dermatoloji Uzmanı Doktorumuz lazer epilasyon öncesi gerekli hormonal analizleri değerlendirmekte ve gerekli tedavileri başlamaktadır. Bu yaklaşım, lazer seanslarının uzamasını engellemekte ve istenmeyen tüylerden kurtulmayı çabuklaştırmaktadır.

Lazer epilasyon nasıl etki eder?

İnsan derisi ışığı geçirgendir. Kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içinde bol miktarda bulunan siyah renkli melanin maddesi ışığı emer.
Lazer epilasyon işleminde, lazer ışığı kıl kökünde oldukça yoğunlaşarak ısı enerjisine dönüşür. Isınan kıl kökünde ve kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve bu durum kıl kökünün kıl üretme fonksiyonunun kaybolmasına yol açar. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda, kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Fakat derinin diğer bölümleri ışığa geçirgen olduğu için, bu bölgelerde ısı yoğunlaşmadığından herhangi bir yan etki görülmez.

Lazer epilasyon yönteminin diğer tedavilere göre avantajı nedir?

İğneli epilasyon ile kıyaslandığında, lazer epilasyon işlemi ağrısız ve oldukça kısa süren bir uygulamadır. Örneğin lazer epilasyon ile dudak üstü 1-2, koltuk altları ise 3-5 dakika gibi bir sürede istenmeyen kıllardan temizlenir. Lazer epilasyon geniş bölgelere, hatta tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir. Hijyene uyulmadığı taktirde, iğneli epilasyon yöntemi ile AİDS ve Hepatit B ve C gibi hastalıklar bulaşabilir. Oysa lazer epilasyonda böyle bir risk bulunmamaktadır. Ayrıca, lazer epilasyonun iz bırakma riski de yoktur.

Lazer epilasyon başarılı mıdır?

Lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için, cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması, sonucun daha başarılı ve hızlı olmasını sağlamaktadır.

Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer epilasyon tekniği yaklaşık 30-40 yıldır güvenle tıpta kullanılmaktadır. Son 10-15 yıldır da lazer epilasyon yaygın şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Ayrıca lazer epilasyonun kanser yapıcı etkisi yoktur. Ancak yine de dermatoloji uzmanının kararı olmadan, çeşitli ben ve kahverengi lekelere lazer epilasyon uygulanmamalıdır.

Kesin tedavi için kaç seans gereklidir?

Vücudumuzdaki kılların aynen insanlarda olduğu gibi, büyüme (anajen), duraklama (katajen), dökülme (telojen) evreleri vardır. Bölgelere göre değişebilmekle beraber, kıllarımızın yaklaşık %30-70’i telojen evresindedir. Kılın ışığa en duyarlı olduğu an anajen evredir. Diğer evrelerde ise kıllar ışıktan etkilenmezler. Bu nedenle lazer epilasyon uygulamasının belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Lazer epilasyonda seans sayısı; uygulama yapılan vücut bölgesi, cilt rengi, kıl rengi, kılın inceliği-kalınlığı, hormonal faktörlere göre değişir. Lazer epilasyonda kalıcı çözüm için, ortalama 3-8 seans gerekir. Genel olarak erkeklerde tüm bölgeler ve kadınlarda yüz bölgesinde, epilasyon seansları daha uzun süreli olmakta ve tüyler incelerek kalabilmektedir. Genel olarak cilt rengi ne kadar açık ve kıl rengi ne kadar koyu ise, lazer epilasyonda başarı o kadar artmaktadır. Genital, koltuk altı ve bacaklar lazer epilasyonda en iyi sonuçların alındığı alanlardır. Bütün bu faktörlere bağlı olarak, başarı oranı %50-90 dır.

Lazer epilasyonda seans aralıkları nasıl belirlenir?

Lazer epilasyonda seans aralıkları uygulama alanına göre değişebilir. Genellikle uygulamalar 4-8 haftada bir yapılır.

Lazer epilasyonda yaz aylarında uygulama yapılabilir mi?

Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat uygulama yapılacak kişiler, hekimin önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında güneşte kalınmamalıdır. Bronz tene uygulama yapıldığında hem yan etkiler görülmekte, hem de başarı oranı düşmektedir.

Lazer epilasyon tedavi hazırlığı nasıl yapılır?

Lazer epilasyon uygulamasından en az bir ay öncesine kadar, ağda, cımbız, ip gibi kılları kökten alan yöntemlerin uygulanmamış olması gerekir. En az bir ay öncesinden, güneş banyosu yapılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Bronz tene uygulama yapmak doğru değildir. Tedaviden 3 gün önce, bölgenin uygun şekilde tıraş edilmesi yeterlidir. Lokal anestezik krem uygulanmasına, genellikle etkin soğuk hava nedeni ile gerek duyulmamaktadır. Ağrı eşiği düşük olan hastalara, gerektiğinde lokal anestetik kremler uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Lazer epilasyon işleminde ışık, cilde demet halinde uygulanır. Her atış cihaz başlığının büyüklüğüne göre bir alanı tarar.

Lazer epilasyon sonrasında ne yapılmalıdır?
Lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon birkaç saatte kaybolur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayabilir. Bu bölgesel reaksiyon için bazı kremler ve soğutma işlemi uygulanır. Hastalar uygulama sonrası dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilendirilmelidir. Uygulama yapılan bölgenin, iki hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmaması ve yüksek faktörlü koruyucu (en az SPF 15) kullanımı önerilir.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!