Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Eğer sağlıklı beslendiğinizi düşündüğünüz halde kilo alıyorsanız ya da sürekli hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız gıda intoleransı hakkında daha fazla bilgi almanız gerekiyor demektir. Gıda intoleransı herkeste farklılık gösterebilir. Tükettiğiniz bir gıdayı vücudunuz sindiremiyor olabilir. Bu durum uygulanacak gıda intolerans Pinner test ile kolaylıkla açığa çıkarılabiliyor. Bu durum herhangi bir gıdayı içeriyor olabilir.

Gıda intoleransı hem geçici hem de kalıcı olarak ortaya çıkabiliyor. Artık gelişen teknoloji sayesinde gıda intolerans Pinner test uygulamasında geçici olan bu durum da sonuçlara yansıyabiliyor. Dolayısıyla söz konusu gıdaya olan intolerans durumunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu sonuçlara yansıyabiliyor. Böylece geçici olan durumun kalıcı olarak değerlendirilmesi de önleniyor.

Neden Gıda İntoleransı Testi Yaptırmalıyım?

Aslında sağlıklı bir beslenme programı için tüm bireylerin bu testi yaptırması öneriliyor. Ancak kalori değeri düşük yiyecekler tükettiği halde kilo alanların yaptırması ise şiddetle öneriliyor. Çünkü gıda intolerans Pinner test ile hangi gıdaların vücudunuz tarafından sindirilemediğini öğrenmenizi sağlıyor. Bu durumda o gıdadan uzak durmanız gerekebiliyor.

Bazı kişilerin vücudunda, bazı ensimler bulunmayabilir. Bazı kişilerde ise bağırsak florasında bozukluklar olabilir. Bu durumda gıda intoleransı ortaya çıkabilir ve bu da tüketilen gıdaların uygun aminoasitler tarafından parçalanmadan kana geçmesi sonucunu doğurabilir. Peki, bu durumda vücut nasıl bir tepki veriyor?

Öncelikle söz konusu durum yaşandığında vücudun tıpkı bir virüs saldırısı gibi alarma geçtiğini ve savunma sistemini harekete geçirdiğini belirtmeliyiz. Çünkü kana karışan gıdalar vücut tarafından yabancı madde olarak algılanır. Sonuç olarak vücutta enflamasyonlar meydana gelir. Bu durum Halsizlik, metabolizmanın yavaşlaması, bağırsak problemleri yaşanması gibi sonuçlar doğurur. Tüm bunlara yol açan gıdanın tüketilmeye devam edilmesi ise durumun kronik bir form kazanmasını beraberinde getirir.

İşte bu noktada devreye Pinnertest gıda intoleransı giriyor. Dünya genelinde nüfusun yarısından daha fazlasında gıda intoleransı bulunuyor. Uygulanacak basit bir test ile sizde mevcut olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu sayede sağlığınızı korumak için şayet test sonucuna gıda intoleransı tespit edilirse, o gıdadan uzak durabilirsiniz. Her ne kadar bu durum hayati bir tehlike yaratmıyor olsa da çeşitli sıkıntıları beraberinde getirdiğini unutmayın.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılıyor?

Bu test vücuttan alınan az oranda bir kan numunesi kullanılarak gerçekleştiriliyor. Test sonucunu almak için uzun süre beklemek de gerekmiyor. Vücudunuz için zararlı olan gıdaları tespit etmek adına en gelişmiş test olan gıda intoleransı testini siz de yaptırabilirsiniz. Özellikle kilo verme noktasında çeşitli sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka yaptırmanızı öneririz. Bazı gıdaların metabolizmanızı yavaşlatmasına izin vermeyin. İlerleyen tıp teknolojisinden siz de faydalanabilirsiniz. Test için gün içerisinde kısa bir zaman diliminizi ayırmanız yeterli oluyor. Sonucu ise e-mail ya da kargo aracılığı ile alabiliyor ve bir diyetisyen yardımı ile yeni bir beslenme programı belirleyebiliyorsunuz.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konur?

Tanı konması için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Gıdayı dışlamak veya takip etmek ve beraberinde nefes testleri yaptırmak tanı için gerekli olabilir. Ağızdan glukoz, laktuloz, früktoz ve sorbitol verilerek nefesin araştırılması yapılır. Çeşitli deri testleri de yapılabilir. Sırt ve ön kola şüphelenilen gıdanın yerleştirilmesi şeklinde uygulanan deri testlerinin % 100 güvenilir olmadığını belirtebiliriz. Kan testleri yine tanıda etkin bir yöntemdir. Aynı zamanda saç analizi, elektrodermal testler ve sitotoksik testler de uygulanabilir.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!