Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayaklarda en sık görülen cilt hastalıklarının başında mantar geliyor. Genellikle parmak arasının kaşınmaya başlamasıyla kendini belli eden bu hastalık kısa zamanda ayak bölgesine yayılır. Bu durumda ayak mantarı neden olur sorusu akıllara gelir. Aslında pek çok nedenden kaynaklanabilir. Sıkı ayakkabı giymek, ayakların terlemesi, hijyenik olmayan zemine basmak ya da havuza girmek dahi hastalığın nedenleri arasında yer alıyor. Önemli olan ayak mantarı tedavisi aşamasına derhal geçilmesidir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mı?

Mantar ciltte çok hızlı ilerleyen ve bulaşıcı özellik taşıyan bir mikroptur. Bu nedenle ayak mantarı da bulaşıcıdır. Bu nedenle özellikle ortak alanlarda başkalarına ait malzemelerin ve ürünlerin asla kullanılmaması gerekir. Ayak derisiyle birlikte tırnağa da mantar bulaşabilir ve ayak tırnak mantarı tedavisi uygulanması gerekebilir.  Aynı zamanda hijyenik olmayan spor salonları ve havuzlar gibi alanlara da çıplak ayakla basmamak alınması gereken önlemler arasında yer alır. Buna karşın mantar gelişmesi halinde ayak mantarı nasıl geçer sorusunun yanıtı klinik ortamda aranmalıdır.

Ayak Mantarı Belirtileri Neler?

  • Ayaklarda kaşıntı, sızı ya da yanma hissi
  • Ayaklarda ya da ayak tırnaklarında kızarıklık
  • Ciltte kabuklanma, dökülme ya da su toplama
  • Tırnakta renk değişikliği ve kalınlaşma

Bu belirtilerden bir tanesi dahi görüldüğünde derhal ayak mantarı tedavisi sürecine başlanmalıdır. Bu nedenle kliniğe başvurulması gerekir.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla ayak tırnak mantarı tedavisi mantar görülen bölgeye krem ya da solüsyon sürülmesi şeklinde uygulanır. Aynı zamanda azol türevi ilaçların kullanılması da gerekebilir. Tedavi süresine yapılan muayene sonrasında hekim tarafından karar verilmelidir. Dolayısıyla ayak mantarı nasıl geçer sorusunun yanıtı da hekim tarafından verilecektir. Çünkü mantarın yayılma alanı ve şiddetine göre uygulanacak tedavi protokolü farklılık gösterebilir.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!