Atopik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen cilt hastalıklarının bazıları ülkemizde de yaygın şekilde görülüyor. Bu hastalıklardan biri de atopik dermatit adını taşıyor. Yaygın şekilde çocukluk ya da ergenlik döneminde görülmeye başlanan hastalık ilerleyen dönemde astım ya da alerjik rinit gibi farklı hastalıklara da sebebiyet verebilir. Atopik yürüyüş olarak değerlendirilen durumun ilk adımı bu hastalıktır.

Elbette atopik egzama hastalar için rahatsızlık verici ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Rahatsızlık cildin koruma özelliğini bozar ve niçin bu hastalığın ortaya çıktığı da henüz tam olarak bilinmiyor. Cildin vücuda bariyer olma özelliğinin bozulması ile beraber immünolojik reaksiyon da bu hastalarda meydana gelebiliyor. Bu hastalığa ciltte aşırı derecede kuruluk da görülür. Çünkü cildin su tutma özelliğinde de hasar meydana gelir.

Atopik Dermatit Nelere Sebebiyet Verir?

Bu rahatsızlık pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirebilir. Bu nedenle hastalığın tanısı ile birlikte derhal atopik dermatit tedavisi sürecine başlanması gerekir. Bu hastalık ile beraber alerjenler cilt bariyerini kolaylıkla geçmeye başlar. Bu nedenle bağışıklık sistemini de uyarır ve sonuç olarak bazı alerjik reaksiyonlar görülmeye başlanabilir. Bu durum atopik dermatit hastalığının daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Aynı zamanda cildin bakteri ve virüslerle savaşma özelliğinin de azalmasına neden olan atopik egzama enfeksiyon hastalıklarına da sebebiyet verebilir. Enfeksiyon hastalıklarının oluşması maalesef uygulanacak tedaviye vücudun olumlu yanıt verme olasılığını da düşürür. Bu arada hastalığın görüldüğü kişilerde genellikle bazı besinlere karşı alerji de görülüyor.

Atopik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif şiddette olan hastalıklar genellikle atopik dermatit tedavisi uygulanmasına gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Şiddetli olması durumunda ilaç tedavisi, cildin ideal seviyede nemlendirilmesi ve koruyucu amaçlı bazı önlemlerin alınması odaklı bir tedavi protokolü izlenir.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!