Her Yönüyle Dolgulu Burun Estetiği

Ameliyatsız yüz estetikleri günümüzde daha da yaygınlaştı. Elbette bazı estetik müdahalelerde başarılı netice için cerrahi müdahale zaruri olabilir. Ancak basit müdahalelerde çoğu zamanda dolgu estetik uygulamaları ile son derece başarılı sonuçlar elde etmek mümkün olabilir. Bunlar arasında burun estetiği de bulunuyor. Uygulanan dolgu işlemi ile burunda istenen görüntü elde edilse de bu görünüm geçicidir.

Dolgunun kullanım süresi sona erdiğinde yapılan müdahale ile elde edilen görünüm de ortadan kalkar. Ancak dolgu ile burun estetiği büyük talep gören işlemler arasında yer alır. Bunun nedenleri arasında işlemin sadece 15 ila 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanması ve herhangi bir iyileşme süreci gerektirmiyor olması da bulunuyor. Anestezi uygulamasına gerek kalmadan gerçekleştiriliyor olması da bu konuda etken bir unsur olarak görülebilir.

Dolgu ile Burun Estetiğinin Kalıcılık Süresi

Ülkemizde dolgu ile burun ucu kaldırma işlemlerinde yaygın olarak hyaluronik asit türevleri kullanılır. Dünya genelinde de en yaygın kullanım alanına sahip olan dolgu malzemesi budur. Ancak farklı bileşenlere sahip tıbbi materyallerin de kullanılabildiğini belirtmek gerekir. Bu işlemin kalıcılık süresi ise değişkenlik gösterir. En genel şekliyle estetiksiz burun kaldırma işleminin 6 ay ila 18 ay gibi bir etki süresinin bulunduğunu belirtmek mümkün.

Hastanın yaşı ve biyolojik süreçlerine bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Zira dolguyla burun düzeltme işlemi tekrarlanabilen bir tıbbi müdahaledir. Dolgunun etki süresi sona erdiğinden yenilenebilir ve her yenileme süreci sonrasında dolgunu etki süresinde bir uzama olduğu da kayıtlara geçmiştir. İlk uygulamanın etkisinin 14 ay sonrasında ortadan kaldığını farz edebiliriz. İşlem yenilendiğinde bu defa dolgunun etki süresi 15 aya kadar çıkabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Dolgu Uygulaması

Aynı zamanda dolgu ile burun kaldırma estetik ameliyat öncesinde, hastanın yeni burun görünümünü deneyimlemesi amacıyla da yapılabilir. Hastanın bilgisayar ekranında ameliyat sonrasında nasıl bir buruna sahip olacağına dair görsel, ameliyat kararındaki tereddütleri gideremeyebilir. Bu durumda hastalara öncesinde dolguyla burun ucu kaldırma uygulaması yapılabilir. Hasta estetik ameliyat sonrasındaki burun görünümünü 3 boyutlu görselden çok daha farklı olacak şekilde, bizzat deneyimler. Sonrasında ise endişesiz bir ameliyat kararı alınması mümkün olabilir.

Dolgu ile burun bölgesine pek çok farklı müdahalede bulunulması mümkündür. Örneğin burunda bulunan eğriliklerin giderilmesi mümkündür. Aynı zamanda sıklıkla tercih edilen bir işlem olan burun ucunun kaldırılması da mümkün olabilir. Bölgedeki asimetrik görünüm düzeltilebilir ya da estetik ameliyattan sonra oluşan bazı sorunlar estetiksiz burun düzeltme ile giderilebilir. Dolgu uygulaması ile burun sırtının düzleştirilmesi ya da burun alın simetrisinin iyileştirilmesi de mümkün olabilir. Burun kanadındaki çentiklenme görüntüsü ortadan kaldırılabilir ve burun – dudak bileşkesinin de daha belirgin bir form kazanması sağlanabilir. Tüm bunlar dışında yaşanan elzem sorunlar halinde de dolgu uygulamasının devreye girmesi mümkündür.

Dolgu ve Burun Fonksiyonları İlişkisi

Nefes ama problemlerine neden olabilen genellikle septum eğrilikleri, konka hipertrofileri ya da valv yetmezliğidir. Bu durumlarda dolgu ile nefes alma fonksiyonunun iyileştirilmesi mümkün olmaz. Bunlar anatomik sorunlardır ve muhakkak estetik operasyon uygulanması gerekir. Ancak çok hafif seviyede bir eğrilik nedeniyle yaşanan nefes alma problemi söz konusu ile dolgu ile giderilmesi mümkün olabilir.

Ülkemizde uygulanan dolgulu burun estetiğinde fiyatlar değişkendir. Genellikle merak edilen unsur dolgu ile burun ucu kaldırma fiyatları olmaktadır. Uygulamanın yapıldığı klinik, hekimin deneyimi, kullanılan dolgu materyali ya da yapılması gereken müdahaleye bağlı olarak fiyatlar de farklılaşır.

Bize Ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.
Bize Sorun!